Czy opaska na rękę może uratować życie? Może. Przekonała się o tym Pani Barbara, która zasłabła będąc na spotkaniu. Dzięki opasce na nadgarstku jednym przyciskiem wezwała pomoc. Na seniorów i osoby z niepełnosprawnościami czeka jeszcze około 1000 bezpłatnych urządzeń tego typu.

Opaski bezpieczeństwa dla łodzian 60 plus to wspólny projekt miasta i firmy HRP. Było 2000 bezpłatnych opasek do rozdania. Zostało jeszcze ok. 1000. Osoba, która wzięłaby ją dziś – mogłaby z niej korzystać jeszcze około roku.

– Każdy uczestnik projektu otrzymuje opaskę bezpłatne. Ta wyposażona jest w przycisk SOS, który jednym naciśnięciem łączy nas z numerem alarmowym 112 i Centrum Teleopieki prowadzonym przez naszego partnera, HRP. Nie trzeba szukać telefonu, wybierać numeru, wołać o pomoc. Opaskę zawsze mamy przy sobie. To naprawdę może nam uratować życie! – zachęca Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Opaska posiada też dodatkowe funkcje:

– detektor upadku – Centrum HRP  jest powiadamiane w razie nagłej zmiany położenia ciała

– lokalizator GPS – pozwala szybko ustalić, gdzie znajduje się osoba starsza, posiadająca problemy z pamięcią

– czujnik tętna oraz temperatury, co ma znaczenie np. w przypadku osób z chorobami serca – Centrum HRP jest informowane w razie anomalii w wynikach

Kto może skorzystać z Teleopieki ? Osoba w wieku 60+, która jest mieszkańcem Łodzi, i która ma np. problemy z wchodzeniem po schodach, zawroty głowy czy duszności.

Wszystkie informacje, wnioski do wypełnienia znaleźć można w oddziale ds polityki senioralnej Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Zachodniej 47, pod numerem telefonu (42) 638 47 30 oraz na stronach internetowych partnerów projektu: https://uml.lodz.pl/seniorzy/projekty/teleopieka/ oraz http://teleopieka.org/

Osoby, które nie mają możliwości dostarczenia dokumentów osobiście, mogą je przesłać lub przekazać za pośrednictwem osoby bliskiej.